sobota, 19 lipca 2014

Sernik Raffaello




Przepis znalazłam na jednym z moich ulubionych blogów, jakim jest "Kwestia Smaku". Zaintrygowała mnie nazwa tego ciasta gdyż jestem wielką zwolenniczką "Raffaellek":) Sernik okazał się pyszny, kremowy i wilgotny (nie lubię zbyt wypieczonych serników). Jednym bardzo smakował spód sernika, innym ser, a jeszcze inni zachwycali się pianką kokosową. Warto wypróbować ten przepis, polecam.





Składniki na formę o wymiarach 25x35 cm:

Spód:
  • 300 g wafelków z nadzieniem kokosowym lub śmietankowych;
  • 7 łyżek zmielonych migdałów;
  • 45 g masła;
  • 9 łyżek wiórków kokosowych;

Wafelki pokruszyć, wymieszać z migdałami i roztopionym masłem, wyłożyć na dno formy (wyłożonej u mnie papierem do pieczenia), mocno uklepać. Na wierzch wysypać wiórki kokosowe i wstawić do lodówki.


Masa serowa:
  • 750 g twarogu tłustego lub półtłustego;
  • 750 g mascarpone;
  • 4,5 łyżki mąki ziemniaczanej;
  • 2 czubate szklanki cukru;
  • 2 cukry waniliowe;
  • 7 dużych jajek;
  • 3 żółtka (białka zachować do bezy);
  • 1 puszka (400 g) mleka kokosowego (gęsta część);
  • 3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany;
  • 5 łyżek likieru amaretto (lub łyżeczka aromatu migdałowego);
oraz
  • 150 g śmietany 18% (gęstej);
  • 3 łyżki cukru;
 
Piekarnik nagrzać do 175 st.C. Twaróg zmielić trzykrotnie w maszynce lub rozmiksować na gładko w melakserze. Dodać mascarpone i zmiksować (dalej w melakserze lub ręcznym mikserem), dodać mąkę ziemniaczaną, cukier i cukier waniliowy i wszystko zmiksować na gładką masę. Dodawać kolejno jajka i żółtka za każdym razem miksując do połączenia się składników, bez ubijania.
Następnie dodać śmietanę i gęste mleko kokosowe z wierzchu puszki (pozostałej na dnie puszki wody kokosowej nie dodawać). Zmiksować, dodając amaretto lub aromat migdałowy.

Przygotowaną masę serową wylać na spód (masa jest lejąca) i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 15 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 120 st.C i piec przez 60 minut. Na 10 minut przed końcem pieczenia wierzch sernika posmarować śmietaną 18% wymieszaną z 2 łyżkami cukru. Posmarowany śmietaną sernik wstawić ponownie do piekarnika i zacząć przygotowywać bezę kokosową.



Kokosowa beza:
  • 3 białka (te od masy serowej);
  • 180 g cukru;
  • 1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej;
  • 150 g wiórków kokosowych;

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie stopniowo po łyżce dodawać cukier cały czas ubijając. Po dodaniu cukru ubijać pianę do momentu aż będzie gładka i lśniąca. Dodać mąkę ziemniaczaną, lekko wymieszać. Na koniec dodać wiórki kokosowe i delikatnie wszystko razem wymieszać.
Sernik wysunąć z piekarnika (będzie miękki i falujący), na wierzch wyłożyć bezę kokosową i wstawić ponownie do piekarnika na 30 minut.
Ciasto studzić w lekko uchylonym piekarniku.
Całkowicie ostudzony sernik wstawić do lodówki (bez przykrycia) na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.


Uwagi:
Jeżeli uznasz, że po 30 minutach beza kokosowa nie jest dostatecznie wysuszona, to po tym czasie możesz zmniejszyć temperaturę piekarnika do 90 st.C i piec sernik jeszcze 30 minut (podaję za autorką przepisu). U mnie obyło się bez pieczenia w 90 st.C.
Proporcje składników na ciasto zmieniłam ponieważ potrzebowałam więcej ciasta i piekłam je w większej formie. Jeżeli uznasz, że wystarczy dla Ciebie sernik o średnicy 24 cm to zaglądnij do przepisu na bloga "Kwestia Smaku" (link podałam we wstępie wpisu).




wtorek, 15 lipca 2014

Sałatka pieczarkowo-kurczakowa




Sałatka powstała z braku weny twórczej :) I dobrze się stało, że nic mi się robić nie chciało, bo do miski wrzucałam to i owo tak sobie... I wyszła pyszna sałatka:) Zaraz po przygotowaniu sałatka jest dosyć ostra i lekko kwaśna, ale po przetrzymaniu w lodówce następnego dnia łagodnieje i bardzo przyjemnie smakuje:)






Składniki:
  • 420 g marynowanych pieczarek;
  • 1 średniej wielkości cebula;
  • 1 podwójna pierś z kurczaka;
  • 8 jajek;
  • 250 g sera żółtego;
  • 1 pęczek zielonej pietruszki;
  • 5 ogórków konserwowych (średniej wielkości);
  • majonez;
  • gęsty jogurt;
  • 3 ząbki czosnku;
  • sól i pieprz;


Pieczarki i ogórki odsączyć z zalewy i pokroić w kostkę. Jaja ugotować na twardo. Pierś z kurczaka ugotować na wodzie z dodatkiem odrobiny vegety. Ser żółty, jajka, obraną cebulę i ugotowane mięso z kurczaka pokroić w kostkę. Umytą i osuszoną zieloną pietruszkę drobno posiekać. Przygotowane składniki wymieszać.
Majonez z jogurtem wymieszać w proporcji 1:1, dodać przeciśnięte przez praskę 3 ząbki czosnku, sól i pieprz, wszystko razem dobrze wymieszać.  Sos majonezowy dodać do pokrojonych składników sałatki, wymieszać.
Sałatkę przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki, by nabrała smaku:)




piątek, 4 lipca 2014

Tort "Tiramisu" II



Z serii "smak mojego torta" tort "Tiramisu". Ciasto biszkoptowe z kremem śmietanowym, o zapachu kawy...




I taka szybciutka dekoracja...






czwartek, 3 lipca 2014

Morelowo mi...



Dzisiaj bardzo smaczny soczek z moreli... Bardzo smaczny z dodatkiem miodu i wody różanej. Nie spodziewałam się tak znakomitego efektu smakowego:) Polecam.





 

Składniki na jedną porcję:
  • 250 g świeżych moreli;
  • kilka kostek lodu ( około 6-7);
  • około 200 ml wody mineralnej niegazowanej;
  • 1 łyżka miodu akacjowego (lub innego o delikatnym smaku);
  • 1 łyżeczka wody różanej;


Wykonanie:
Kostki lodu rozdrobnić w blenderze, przełożyć do innego naczynia. Świeże morele umyć, wypestkować i zmiksować. Do zmiksowanych owoców dodać miód, wodę mineralną i wodę różaną, wymieszać. Następnie do przygotowanego soku dodać rozdrobniony lód, zamieszać i przelać do przygotowanej szklanki. Serwować od razu.
Znakomicie smakuje z biszkoptami.





  



piątek, 27 czerwca 2014

Truskawkowa rozkosz



Kolejne ciasto z truskawkami... Budzi ciekawość gości, kiedy "wjeżdża" na stół. I wcale mnie to nie dziwi, bo ciasto nie dość, że ślicznie wygląda to jeszcze cudownie smakuje:) Polecam.






Składniki na formę o wymiarach 33x22 cm (może być troszkę większa).


Ciasto biszkoptowe:
  • 4 jaja;
  • 0,5 szklanki cukru kryształu;
  • 1 łyżka herbaty matcha;
  • 1 szklanka mąki pszennej;
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia;

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i nadal ubijać do momentu aż piana będzie sztywna i lśniąca. Następnie dodać żółtka i delikatnie wymieszać z pianą. Na koniec dodać herbatę i przesianą przez sito mąkę z proszkiem do pieczenia. Wszystko razem delikatnie wymieszać. Ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego do 180 st.C piekarnika i piec około 20-25 minut.
Po upieczeniu ciasto wyjąć z formy, wystudzić i na nowo włożyć do tej samej formy, w której było pieczone.



Galaretka z truskawkami:
  • 700 g truskawek;
  • 3 galaretki truskawkowe;
  • 125 g serka homogenizowanego waniliowego;

Truskawki umyć, oderwać z nich szypułki. Biszkopt posmarować cienką warstwą serka homogenizowanego, na serku ułożyć całe truskawki.
Galaretki rozpuścić w 4,5 szklanki gorącej wody, przestudzić. Lekko tężejącą galaretką zalać truskawki.
Ciasto odstawić do lodówki, by galaretka dobrze stężała.



Krem śmietanowy:
  • 0,5 l śmietanki 30%;
  • 3 czubate łyżki cukru kryształu;
  • 1 cukier waniliowy;
  • 500 g serka mascarpone;
  • 1 czubata łyżka żelatyny;

Żelatynę zalać 4 łyżkami wody i odstawić na 5 minut. Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem kryształem i cukrem waniliowym na sztywno, dodać serek mascarpone i wymieszać, by składniki dobrze się połączyły (nie za długo). Napęczniałą żelatynę podgrzać w kuchence mikrofalowej (lub nad ogniem), by się rozpuściła. Letnią żelatynę dodać do przygotowanego kremu śmietanowego i szybko wymieszać. Krem wyłożyć na galaretkę z truskawkami i ponownie ciasto odstawić do lodówki.



Mus truskawkowy:
  • 800 g truskawek umytych;
  • 3 galaretki truskawkowe;
  • 2 łyżki cukru kryształu;
  • 1 łyżka soku z cytryny;

Umyte truskawki oczyścić z szypułek i zmiksować z cukrem i sokiem z cytryny. Następnie do musu dolać 0,75 szklanki wody i całość zagotować. Po zagotowaniu odstawić naczynie z musem na bok, dodać galaretki w proszku i wymieszać, by galaretki się rozpuściły. Mus wystudzić. Lekko tężejący wylać na krem śmietanowy, wyrównać. Ciasto ponownie odstawić do lodówki (najlepiej na całą noc).


 

środa, 25 czerwca 2014

Truskawkowe rafaello



Bardzo smaczne ciasto. Smaczne i do tego pięknie się prezentuje na talerzu. Gości zachwyci, jestem tego pewna:) Warto wypróbować ten przepis, ja jeszcze będę do niego wracać:)





Składniki na formę o wym: 33x22 cm.

Ciasto biszkoptowe:
  • 4 jaja;
  • 0,5 szklanki cukru kryształu;
  • 1 cukier waniliowy;
  • 0,75 szklanki mąki pszennej;
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia;

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier kryształ i cukier waniliowy i nadal ubijać, aż cukier się rozpuści. Następnie dodać żółtka i delikatnie wymieszać. Na koniec dodać przesianą przez sito mąkę z proszkiem do pieczenia, wszystko razem delikatnie wymieszać. Ciasto przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia formy, wyrównać i włożyć do nagrzanego do 180 st.C piekarnika. Piec około 20-25 minut.
Upieczony biszkopt wystudzić.


Krem truskawkowy:
  • 800 g truskawek;
  • 250 ml śmietanki 30%;
  • 2 galaretki truskawkowe;

Galaretkę rozpuścić w 1 szklance wody (wg przepisu na opakowaniu) i lekko przestudzić. Truskawki umyć, oczyścić z szypułek. Połowę truskawek pokroić na kawałki, resztę owoców zmiksować. Schłodzoną śmietankę ubić na sztywno, dodać zmiksowane truskawki i delikatnie wymieszać. Następnie dodać rozpuszczone  ( o letniej temperaturze) galaretki cały czas przy tym miksując na niskich obrotach. Na koniec dodać pokrojone truskawki i delikatnie wymieszać z kremem. Lekko tężejący krem wyłożyć na upieczony biszkopt. Ciasto wstawić do lodówki, by krem dobrze zastygł.


Krem adwokatowy:
  • 250 ml śmietanki 30%;
  • 1 śmietana w proszku "Śnieżka";
  • 125 ml adwokata;
  • 80 g ciastek biszkoptowych;
  • 50 g białej czekolady;
  • 4 łyżki wiórków kokosowych;
  • 2 łyżeczki żelatyny;

Czekoladę rozpuścić z 2 łyżkami śmietanki w "gorącej kąpieli". Przestudzić. Schłodzoną śmietankę ubić z "Śnieżką", następnie cały czas miksując na małych obrotach miksera dodawać kolejno adwokat, czekoladę i pokruszone biszkopty i wiórka kokosowe. Na koniec dodać żelatynę rozpuszczoną w 2 łyżkach gorącej wody. Masę wyłożyć na krem truskawkowy, wyrównać i ciasto ponownie włożyć do lodówki.


Krem śmietanowy:
  • 500 ml śmietanki 30%;
  • 2 łyżki cukru pudru;
  • 2 łyżeczki żelatyny;

Żelatynę rozpuścić w 2 łyżkach gorącej wody. Schłodzoną śmietankę razem z cukrem ubić na sztywno. Następnie cały czas miksując dodać żelatynę, wymieszać. Gotowy krem wyłożyć na krem adwokatowy. Powierzchnię ciasta wyrównać.

100 g płatków migdałowych uprażyć na suchej patelni. Przestudzić. Płatkami posypać wierzch ciasta.

Moje uwagi:
Upieczony i przestudzony biszkopt dobrze jest włożyć ponownie do formy, w której wcześniej był pieczony. Następnie wykładać kolejne warstwy kremu. Kiedy ciasto mamy w formie to jest większe prawdopodobieństwo, że kolejno wykładane na ciasto kremy nie "popłyną".



piątek, 20 czerwca 2014

Tort dla Violety





Czekoladowy smak wypełniony nutką orzechową i pysznymi wisienkami:) Prawie 5 kg rozkoszy podniebienia:)


sobota, 31 maja 2014

Muffiny z truskawkami i białą czekoladą



Smaczne, truskawkowe z nutą białej czekolady muffiny. Warto je przygotować, bo nie dość że sezon truskawkowy w pełni to muffiny jak to muffiny są szybkie w przygotowaniu. Raz, dwa, trzy kwadranse i ile radości przy zajadaniu się truskawkowymi rarytasami:) Polecam:)







Składniki na około 18 muffinek:
  • 2 łyżki soku z cytryny;
  • 250 ml mleka;
  • 120 ml oleju;
  • 1 jajko;
  • 300 g mąki pszennej (przesianej przez sito);
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia;
  • 1/3 łyżeczki sody;
  • szczypta soli;
  • 150 g cukru kryształu;
  • 170 g posiekanej białej czekolady;
  • 200 g obranych pokrojonych truskawek;


Wymieszać razem sok z cytryny, mleko, olej, jajko na jednolitą masę. W oddzielnym naczyniu mąkę wymieszać z solą, proszkiem do pieczenia i sodą, dodać cukier, białą czekoladę i ponownie wymieszać. Następnie dodać truskawki i jeszcze raz delikatnie wszystko razem przemieszać.Na końcu do mącznej mieszanki dodać "mokre" skłądniki i wszystko razem dokładnie, ale nie za długo wymieszać. Mieszamy tylko do momentu połączenia się składników.
Ciasto przełożyć do foremek papierowych umieszczonych w formie na muffiny lub do foremek silikonowych lub aluminiowych ( jak u mnie). Ciasto wykładamy do 3/4 wysokości foremki.
Przygotowane muffinki wstawić do nagrzanego piekarnika, piec w 190 st.C około 25 minut. 
Po upieczeniu odczekać około 10-15 minut i muffiny wyjąć z blaszki do całkowitego ostudzenia.


Przepis znaleziony  w "Małej cukierence".


Uwagi: Pamiętaj, aby wszystkie składniki użyte do przygotowania muffinek miały temperaturę pokojową. 




niedziela, 25 maja 2014

Drożdżówki z truskawkami i budyniem



Jakiś czas temu piekłam ciasto drożdżowe z budyniem i truskawkami, było pyszne. Postanowiłam więc spróbować, jak smakują drożdżówki w podobnym wydaniu:) I... smakują, oj smakują:) Polecam. Przepis znaleziony w internecie dawno temu. Niestety, nie pamiętam źródła:(






Składniki na ciasto:
  • 250 ml mleka;
  • 1 jajko;
  • 500 g mąki pszennej;
  • 60 g cukru kryształu;
  • 100 g masła;
  • 50 g drożdży;
  • szczypta soli;

W ciepłym mleku (nie gorącym!) rozprowadzić drożdże, cukier, 300 g mąki, 75 g miękkiego masła, jajko i sól. Składniki dokładnie wymieszać, następnie zagnieść dobrze ciasto i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut. Ciasto należy nakryć ściereczką. Po upływie 30 minut do ciasta dodać pozostałą mąkę i ponownie odstawić do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. 

Składniki na nadzienie:
  • 1 jajko;
  • 250 ml mleka;
  • 1 cukier waniliowy;
  • 1 łyżeczka cukru kryształu;
  • 30 g budyniu waniliowego w proszku;
  • 2 łyżki konfitury morelowej lub brzoskwiniowej (opcjonalnie);
  • 150-200 g truskawek;

Jajko wymieszać z kilkoma łyżkami mleka i z budyniem. Pozostałe mleko zagotować z cukrem kryształem i cukrem waniliowym. Masę jajeczną dodać do gotującego się mleka i stale mieszając doprowadzić budyń do wrzenia. Ugotowany budyń przestudzić.

Wyrośnięte ciasto należy ponownie zagnieść i rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30x40 cm. Pozostałe masło rozpuścić, przestudzić, a następnie posmarować nim powierzchnię ciasta. Ciasto można posypać lekko cukrem kryształem lub odrobiną cynamonu. Zaczynając od węższego boku ciasta zwiń ciasto w rulon i pokrój na 16 równych części. Pokrojone ciasto należy ułożyć na płasko na wyłożonej papierem do pieczenia formie. 
Na środku każdej bułeczki należy zrobić zagłębienie (ja wciskam lekko dno szklanki w ciasto). Następnie w zagłębienie należy włożyć trochę ugotowanego budyniu, na budyń wyłożyć umyte i pokrojone truskawki. Drożdżówki pieczemy około 30 minut w temperaturze 170 st.C.

Na koniec należy podgrzać konfiturę i rozetrzeć ją z łyżką przegotowanej wody. Każdą drożdżówkę posmaruj konfiturą. Odstaw do całkowitego wystudzenia.

Moich drożdżówek nie smarowałam konfiturą, ale przed włożeniem do piekarnika posypałam je kruszonką.
 


 

wtorek, 20 maja 2014

Francuskie rożki z pieczarkami



Interesująco, imprezowo, wytrawnie i pysznie:) Uwielbiam te rożki i bardzo Wam je polecam. Przepis wyłowiony na blogu "W kuchni Usagi".




Składniki na 8 rożków:
  • 1 opakowanie ciasta francuskiego (275g);
  • 300 g pieczarek;
  • 100 g orzechów włoskich;
  • 10 szalotek lub 1 cebula;
  • 1 ząbek czosnku;
  • 1 łyżka octu balsamicznego;
  • 1 łyżka śmietany;
  • natka pietruszki;
  • szczypta rozmarynu;
  • szczypta bazylii (lub zioła prowansalskie);
  • sól, pieprz;
  • 1 jajko;
  • sezam do posypania;

Pieczarki umyć. Duże pieczarki pokroić w plastry, małe przeciąć na ćwiartki. Orzechy posiekać na drobne kawałki. Cebulę pokroić w niewielką kostkę. Pieczarki wrzucić na rozgrzaną patelnię i smażyć na dużym ogniu, aż zmiękną. Dodać ocet balsamiczny i smażyć dalej, aż płyn odparuje. Dodać pokrojoną cebulę, wycisnąć ząbek czosnku, dosypać bazylię i rozmaryn (jeśli są świeże to należy je pociąć), smażyć do momentu zeszklenia się cebulki. Następnie dodać śmietanę, posiekaną pietruszkę i orzechy, doprawić do smaku solą i pieprzem, zamieszać kilka razy aż śmietana zgęstnieje i zdjąć z ognia. Odstawić do przestudzenia.

W tym czasie wyjąć z lodówki ciasto francuskie (jeżeli mamy ciasto mrożone to wyjmujemy je przed smażeniem pieczarek, by się rozmroziło). W miseczce rozrobić widelcem jajko.

Piekarnik nagrzać do 200 st.C. Gdy farsz wystygnie, rozwinąć ciasto francuskie i wyciąć osiem kwadratów. Na środku każdego kwadrata ułożyć farsz. Brzegi kwadratów posmarować jajkiem i złożyć po przekątnej tworząc trójkąty. Boki skleić i docisnąć widelcem tworząc wzorek.
Gotowe rożki ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, posmarować rozbełtanym jajkiem i posypać sezamem. Piec około 20 minut, aż ciasto wyrośnie i się zrumieni.