I oto kolejny przepis na babę, tym razem herbacianą. Na upieczenie tej babki namówiła mnie Majanka i to na jej blogu ten przepis króluje:)
Babka jest smaczna, wilgotna i szybka w przygotowaniu. Myślę, że dodatek sody i proszku do pieczenia sprawia, że wypiek ten nie udać się nie może:) Polecam Wam ten przepis, bo warto go wypróbować:)
Dzięki Madziu za fajną propozycję!:)
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej;
- 160 g masła;
- 200 g cukru pudru;
- 4 żółtka;
- 500 ml mocnej herbaty;
- 160 g rodzynek;
- 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej;
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia;
- 1 łyżeczka startej skórki cytrynowej;
- szczypta soli;
Składniki na lukier:
- 0,5 szklanki cukru pudru;
- sok z połowy cytryny;
Wykonanie:
Formę do pieczenia babki o średnicy około 23 cm z kominkiem wysmarować tłuszczem i wysypać tartą bułką.
Rodzynki włożyć do garnuszka, włożyć 4 torebki herbaty (u mnie czarna rumowa), zalać wrzątkiem i gotować 5 minut. Następnie rodzynki oosączyć, a napar z herbaty odstawić do wystudzenia. Odsączone rodzynki osuszyć papierowym ręcznikiem i obtoczyć w 1 czubatej łyżce mąki.
Masło utrzeć z cukrem, sukcesywnie dodając żółtka, skórkę z cytryny, przesianą mąkę wymieszaną z sodą, proszkiem do pieczenia i solą. Cały czas ucierając do ciasta wlewać zimną herbatę. Na koniec dodać przygotowane wcześniej rodzynki. Ciasto przełożyć do formy, wyrównać z wierzchu. Piec około 50-60 minut w temperaturze 180st.C. Pod koniec pieczenia dobrze jest sprawdzić ciasto patyczkiem. Jeżeli wbity w ciasto patyk jest suchy po wyciągnięciu go z ciasta to ciasto jest upieczone.
Upieczoną i wystudzoną babkę polukrować: utrzeć cukier z sokiem z cytryny i lukrem polać ciasto.
Uwagi: Swojej baby nie lukrowałam, ale posypałam jedynie cukrem pudrem.
Fajny przepis, bo babkę można spokojnie upiec na 3-4 dni przed konsumpcją:) A dlaczego? A bo lepiej smakuje na trzeci, czwarty dzień aniżeli dnia następnego:) Polecam, bo i smaczna i orzeźwiająca i wilgotna, no i w domu pięknie pachnie podczas jej pieczenia...:)
Przepis pochodzi z internetu, ale już nie pamiętam z jakiej strony.
Składniki na babkę:
- 225 g masła;
- 230 g mąki pszennej;
- 190 g cukru pudru;
- 4 jaja;
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia;
- 1 cytryna;
- 1 pomarańcza;
- 4 łyżki dżemu pomarańczowego;
- 50 g rodzynek;
- 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej;
- szczypta soli;
Wykonanie:
Formę na babkę wysmarować margaryną i wysypać tartą bułką. Rodzynki zalać wrzątkiem, odstawić na 10 minut, odcedzić z wody i osuszyć.
Cytrynę i pomarańczę dobrze umyć, sparzyć wrzątkiem, dokładnie osuszyć. Skórkę z owoców zetrzeć na drobnej tarce. Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Podczas ucierania należy dodawać stopniowo po jednym żółtku. Następnie dodać startą skórkę, szczyptę soli, dżem pomarańczowy i sok wyciśnięty z połowy pomarańczy i połowy cytryny. Do utartej masy dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, na mąkę wyłożyć rodzynki i kandyzowaną skórkę pomarańczową (bakalie lekko obtoczyć w mące) i wszystko razem wymieszać mikserem. Białka ubić na sztywną pianę, dodać do utartego ciasta i delikatnie wymieszać. Babkę piec około 50 minut w temperaturze 180 st.C. Przed wyłożeniem ciasta z piekarnika, dobrze jest sprawdzić czy jest ono upieczone.
Składniki na lukier:
- 150 g cukru pudru;
- 1 żółtko;
- sok z połowy cytryny;
Wykonanie:
Cukier puder utrzeć z sokiem z cytryny i żółtkiem na gładką masę. Jeżeli masa wydaje nam się za gęsta, można dodać kilka kropli przegotowanej wody.
Lukrem od razu polać jeszcze ciepłą babkę.
Uwagi: Jeżeli chcesz babkę przechować kilka dni, to wskazanym jest włożyć ją do worka foliowego i odstawić w chłodne miejsce. Babka nie będzie wysychać.
Kolejna sałatka Siostry Anastazji z jej książki "123 sałatki i surówki Siostry Anastazji". Sałatka, która będzie smakować i wielbicielom makaronu i kurczaka... Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie:)
Składniki:
- 1 opakowanie makaronu świderki (250g);
- 4 łodygi selera naciowego;
- 2 piersi z kurczaka;
- 1 puszka groszku zielonego;
- 1 puszka fasoli czerwonej;
- 1 słoik kukurydzy (mini kolby);
- 1 mały słoik pieczarek marynowanych;
- 1 pęczek szczypiorku;
- 1 średni słoik majonezu;
- 2-3 łyżki keczupu;
- sól i pieprz;
Wykonanie:
Makaron ugotować, odcedzić i wystudzić. Łodygi selera drobno pokroić. Piersi z kurczaka ugotować lub podpiec i pokroić w kostkę. Pieczarki, szczypiorek i kukurydzę drobno pokroić. Wszystkie składniki wymieszać, dodać odcedzony groszek, fasolkę i majonez połączony z keczupem. Doprawić do smaku. Ułożyć dekoracyjnie na półmisku.
Uwaga: U mnie zamiast kukurydzy w kolbach pojawiła się kukurydza z puszki.