Przepis z książki "Tradycyjna kuchnia polska" wyd. Prószyński i S-ka z 2002 r.
Strucla bardzo smaczna, szczególnie makowe nadzienie... palce lizać. Wydaje mi się, że nadzienia to w sumie wychodzi na 3 strucle, a nie na dwie jak podają w książce.
Ciasto:
- 70 dkg mąki pszennej;
- 15 dkg cukru pudru;
- 15 dkg masła;
- 3 jaja;
- 8 dkg drożdży;
- kilka łyżek mleka;
- szczypta soli;
Masa makowa:
- 50 dkg maku;
- 1 litr mleka;
- 15 dkg masła;
- 4 jaja;
- 1 szklanka cukru;
- 3/4 szklanki miodu;
- laska wanilii lub 1 cukier waniliowy;
- 10 dkg posiekanych orzechów lub migdałów;
- 15 dkg rodzynek;
- 1 czubata łyżka usmażonej skórki pomarańczowej;
- 1 kieliszek rumu lub koniaku;
Wykonanie:
Drożdże zalać ciepłym mlekiem, wymieszać z łyżką cukru i łyżką mąki, odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 20 minut. Następnie rozczyn wlać do przesianej mąki, dodać miękkie masło, jaja utarte z cukrem i szczyptą soli. Zagnieść ciasto, odstawić w ciepłe miejsce, by wyrosło.
Wypłukany mak zalać wrzącym mlekiem, postawić na płytce na małym ogniu i podgrzewać przez pół godziny. Następnie mak osączyć i zemleć 3 razy. W rondlu rozpuścić masło, dodać miód, drobno utłuczoną laskę wanilii, posiekane migdały lub orzechy, rodzynki i skórkę pomarańczową. Masę wymieszać z żółtkami utartymi z cukrem, pianą ubitą z białek oraz alkoholem.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować na dwa prostokątne placki grubości 1,5 cm. Rozsmarować na nich masę makową, zwinąć każdy wzdłuż dłuższego boku.
Ułożyć strucle w formach keksowych (tych dłuższych, nie w tych króciutkich) natłuszczonych i posypanych bułką tartą i odstawić do wyrośnięcia. Piec 60 minut w temp. 200st.C. Gotowe ciasto polukrować.
Ciasto można przed upieczeniem posmarować rozmąconym jajkiem, wówczas w trakcie pieczenia nabierze ono ładnego złotego koloru.
Na keksówkę (te dłuższą) dajemy około 30 dkg surowego ciasta drożdżowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz