Witam Cię serdecznie:) Bardzo się cieszę, że do mnie zaglądasz. Mam nadzieję, że któryś z moich przepisów przypadnie Ci do gustu i na długo zagości w Twoim menu:)
czwartek, 30 kwietnia 2015
niedziela, 26 kwietnia 2015
Babka majonezowa
Przepis stary jak świat, a dopiero w ostatnim czasie tak się szumno o nim zrobiło:) Pewno dzięki reklamom o majonezie:) Przepis ten ponad dobrych 10 lat temu (jak nie prawie 20:)) ukazał się w "Poradniku Domowym", w którym rozczytywała się wówczas prawie każda gospodyni:)
Jeżeli chodzi o samą babkę, to baba jest bardzo prosta w wykonaniu. Jest to ciasto z tych bardziej suchych, takich do filiżanki popołudniowej herbatki. O majonez nie musimy się martwić, bo w cieście po upieczeniu nie jest on wyczuwalny.
Składniki:
- 4 jajka;
- 1 cukier waniliowy;
- 3/4 szklanki cukru kryształu;
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej;
- 1/2 szklanki mąki pszennej;
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia;
- 4-5 łyżek majonezu;
- kilka kropli aromatu cytrynowego, pomarańczowego lub waniliowego;
Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, dodać cukier kryształ i cukier waniliowy i ubijać nadal do momentu, aż cukry przestaną być wyczuwalne (rozpuszczą się w pianie), a piana będzie gładka i lśniąca. Następnie dodać żółtka, delikatnie wymieszać.
Mąki i proszek do pieczenia przesiać przez sito i dodać do ubitych białek z żółtkami, delikatnie wymieszać łyżką. Na koniec dodać majonez i aromat, delikatnie wymieszać.
Ciasto przełożyć do wysmarowanej i wysypanej bułką tartą formy babkowej z kominkiem, wyrównać i wstawić do nagrzanego do 180st.C piekarnika. Piec około 40 minut do tzw. suchego patyczka.
Upieczoną babkę wystudzić, wyłożyć na talerz i posypać cukrem pudrem.
Babkę można udekorować plewą czekoladową.
Uwaga: Składniki odmierzałam szklanką o pojemności 250 ml.
środa, 22 kwietnia 2015
Tort dla Darka...
... na 40-te urodzinki!
Wiem, zdjęcie kiepskiej jakości. Musiałam je robić bardzo szybko w zaciemnionym pokoju na biurku. Wczesny ranek i zamknięte w pokoju my, koleżanki czekające z tortem na Kolegę-Jubilata, który nie miał zielonego pojęcia co go czeka:)
Warto było zaszaleć! Nasz 40-latek przekręcił w drzwiach klucz, otworzył drzwi i... oniemiał:)
niedziela, 19 kwietnia 2015
Biszkopt z jabłkami
Biszkopt idealny do popołudniowej herbatki i idealny dla dzieci zamiast cukierka czy czekoladki:) Prosty przepis. Ciasto szybkie w wykonaniu. Zamiast jabłek możemy do ciasta dodać inne lekkie owoce, np. maliny, borówki czy rabarbar. Przepis odgapiłam od Weroniki.
Składniki na tortownicę o średnicy 25 cm:
- 5 jaj;
- 1 szklanka mąki pszennej tortowej (około 270 ml);
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej (około 70 ml);
- 3/4 szklanki cukru pudru;
- 1 łyżka cukru waniliowego;
- otarta skórka i sok z połowy cytryny;
- szczypta soli;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- 1 łyżką mąki pszennej (do posypania ciasta przed ułożeniem owoców);
- 2-3 jabłka pokrojone w cienkie plastry;
Mąkę pszenną, ziemniaczaną i proszek do pieczenia wymieszać i przesiać przez sito. Całe jajka ubić ze szczyptą soli, cukrem pudrem i cukrem waniliowym na gęstą puszystą masę (powinny podwoić swoją objętość). Dodać otartą skórkę i sok z cytryny, wymieszać. Następnie do masy jajecznej dodawać po trochę przesianej mąki z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszać dużą łyżką (najlepiej drewnianą lub łopatką).
Ciasto przelać do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą tortownicy (tylko dno formy), wyrównać. Wierzch ciasta posypać przez sito mąką pszenną, ułożyć jabłka.
Przygotowane ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w 170 st.C około 40 minut. Ciasto pieczemy do tzw. suchego patyczka.
Po upieczeniu ciasto wystudzić. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem.
Jeżeli chcesz podglądnąć jak upiec to ciasto to zaglądnij tutaj na kanał Weroniki Domogród.
środa, 15 kwietnia 2015
wtorek, 14 kwietnia 2015
Drożdżówki z budyniem
Tak pysznych drożdżówek dawno nie jadłam... Ciasto delikatne, puszyste, a przy tym nadzienie budyniowe o zapachu wanilii... Ech, pychota. U mnie do powtórzenia, a co!!
Składniki na ciasto:
- 375 g mąki pszennej;
- 15 g świeżych drożdży lub 5 g suszonych;
- 75 g cukru;
- 1/3 łyżeczki soli;
- 12 g mleka w proszku;
- 40 g masła - roztopić;
- 1/2 łyżeczki skórki cytrynowej;
- 1 jajko;
- 195 ml mleka;
Świeże drożdże, 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę mąki i 50 ml mleka wymieszać razem do momentu, aż drożdże się rozpuszczą (składniki powinny mieć temperaturę pokojową), odstawić, żeby drożdże zaczęły pracować.
Resztę mąki pszennej i mleko w proszku przesiać przez sito, dodać cukier, sól, skórkę cytrynową, jajko, pozostałe mleko i rozczyn, wszystkie składniki razem wymieszać i lekko zarobić ciasto. Na koniec dodać rozpuszczone masło i ciasto dobrze wyrobić. Ciasto będzie trochę lepkie, ale nie należy dodawać dużo mąki. Zarobione ciasto włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 2 godziny.
Składniki na krem:
- 350 ml mleka;
- 2 żółtka;
- 2 czubate łyżki skrobi ziemniaczanej;
- 1 cukier waniliowy;
- 2 czubate łyżki cukru;
- 40 g masła;
- 50 g zmielonych migdałów (opcjonalnie);
- 1 łyżka soku z cytryny;
Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, dodać skrobię i 100 ml mleka, wymieszać, Resztę mleka zagotować. Do gotującego się mleka wlać utarte żółtka i wszystko razem zagotować (cały czas mieszając, by budyń się nie przypalił). Gotować około 3 minuty. Budyń wystudzić, do ostudzonego dodać masło i sok z cytryny, wszystko razem wymieszać.
Wyrośnięte ciasto lekko zarobić i podzielić na 15 równych części. Każdą część ciasta rozwałkować na prostokąt o długości około 12-15 cm i wysokości około 10 cm. Krem wyłożyć na rozwałkowane ciasto zostawiając od lewej strony krótszego boku około 3 cm wolnej przestrzeni. Następnie należy przykryć krem ciastem od lewej strony ku prawej. Ciasto dobrze zlepić, by krem podczas pieczenia nie wydostał się z wewnątrz drożdżówki. Pozostałe ciasto z prawej strony należy pokroić w poziome paski i owinąć nimi bułeczkę.
Gotowe bułeczki ułożyć na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 30 minut.
Żółtko rozmącić z odrobiną mleka i posmarować tym wyrośnięte bułeczki (smarowałam same paski). Bułeczki włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 15-20 minut na złoty kolor w temperaturze 180 st.C.
Po wyjęciu z piekarnika gorące bułeczki nakryć ściereczką na około 10-15 minut.
sobota, 11 kwietnia 2015
piątek, 10 kwietnia 2015
wtorek, 7 kwietnia 2015
Sernik ze słonecznikiem
Prażony słonecznik, masa krówkowa, ser i kruche ciasto... wszystko razem znakomicie się komponuje. I niech nie zdradzi Was ta masa krówkowa, bo wbrew pozorom, sernik nie jest wcale za słodki:)
Za przepis baaaaardzo dziękuję Beatce W. Polecam Wam to ciasto.
Składniki na formę wymiarach 35x25 cm:
Ciasto:
- 300 g mąki pszennej;
- 100 g margaryny;
- 1 łyżka smalcu;
- 2 żółtka;
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia;
Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiać przez sito, dodać margarynę i smalec i posiekać nożem, następnie trochę rozetrzeć palcami. Dodać żółtka i zarobić ciasto. Uformowaną kulę z ciasta owinąć w folię i włożyć do lodówki na minimum 30 minut.
Formę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia, ciasto rozwałkować na wielkość dna formy i wyłożyć na papier.
Masa serowa:
- 1300 g sera mielonego;
- 125 ml oleju;
- 2 niepełne szklanki cukru kryształu;
- 250 ml mleka;
- 250 ml śmietany;
- 4 żółtka;
- 2 całe jaja;
- 2 budynie śmietankowe (2x40g);
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej;
- kilka kropli olejku pomarańczowego;
Do zmielonego sera dodać pozostałe składniki, razem je wymieszać do połączenia się. Masę serową wylać na ciasto. Piec w 180 st.C przez 40 minut.
Masa orzechowa:
- 6 białek;
- 6 łyżek cukru kryształu;
- 1 szklanka siekanych orzechów włoskich;
- 100 g mielonych orzechów włoskich;
- 1 łyżka mąki pszennej;
- 1 łyżka bułki tartej;
Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i ubijać do momentu, aż piana będzie lśniąca. Następnie dodać pozostałe składniki, delikatnie wymieszać, Ciasto wyłożyć delikatnie na wierzch podpieczonego sernika i kontynuować pieczenie jeszcze około 20-30 minut w temperaturze 180 st.C.
Masa krówkowa:
- 200 g masła;
- 1 mała puszka masy krówkowej (kajmakowej);
- 2 łyżki spirytusu;
Masło utrzeć na puszystą masę. Cały czas ucierając dodawać po trochę masę krówkową, na koniec dodać spirytus. Wymieszać. Gotową masę wyłożyć na wierzch wystudzonego sernika.
Posypka słonecznikowa:
- 200 g łuskanego słonecznika;
- 2 łyżki masła;
- 2 łyżki cukru kryształu;
Na gorącą suchą patelnię wysypać słonecznik, dodać masło i cukier i prażyć ziarno słonecznika na jasno brązowy kolor. Uprażony słonecznik wysypać na talerz, przestudzić i wyłożyć na masę krówkową, delikatnie wklepać, żeby ziarno przykleiło się do masy.
Moje uwagi:
1. Jeżeli ciasto nie będzie chciało się zarobić w kulę, można dodać 1 łyżkę kwaśnej śmietany i składniki powinny połączyć się bez problemu.
2. Do masy serowej dodawałam śmietanę o zawartości tłuszczu 30%, ale myślę, że 18% -towa też może być.
3. Do odmierzania składników w przepisie używałam szklanki o pojemności 250 ml.
Subskrybuj:
Posty (Atom)