niedziela, 11 listopada 2012

Krucha rolada orzechowa

Orzechowy Tydzień organizowany przez Atinkę i Elę skłonił mnie do upieczenia ciasta, którego nie jadłam już chyba ponad 10 lat! I przez te lata wciąż o tej kruchej roladce myślałam i wciąż chodził za mną jej smak... Skoro tyle lat o niej pamiętam to oznacza tylko jedno: jest pyszna!
Dziewczyny zmobilizowały mnie do jej upieczenia i wraz z jej wykonaniem w mojej głowie już pojawiły się nowe pomysły do wykorzystania farszu, który jest wspaniały! Roladka nie wygląda u mnie tak imponująco jak na gazetkowym zdjęciu, ale zapewniam moje fotki nie mają nic wspólnego z jej smakiem:) Myślę, że jest plackowata trochę przeze mnie, bo piekłam ją na zwykłej blasze, następnym razem upiekę w tortownicy z kominkiem i obiecuję, że szybciej to zrobię:) Nie będę czekać kolejnych 10 lat hehe...
Przepis pochodzi z gazetki "Ciasta Domowe. Wydanie Specjalne Mojej Kuchni" nr 29/1993.


Składniki na ciasto:
  • 300 g mąki pszennej;
  • 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia;
  • 150 g cukru pudru;
  • 1 cukier waniliowy (16g);
  • 1 jajo;
  • szczypta soli;
  • 2 łyżki mleka (u mnie 4 łyżki);
  • 125 g masła lub margaryny;
Składniki na farsz i lukier:
  • 200 g mielonych orzechów laskowych (u mnie włoskie);
  • 100 g cukru kryształu lub pudru;
  • 2 krople olejku migdałowego;
  • 2 jaja;
  • 1 łyżka rumu;
  • 4 łyżki śmietany;
  • 150 g cukru pudru (dodatkowo);
  • 8 g cukru waniliowego ( może być 16 g);

Wykonanie:
Mąkę przesiać przez sito na stolnicę lub dużej miski, dodać pozostałe sypkie składniki przeznaczone do ciasta kruchego, wymieszać. Następnie dodać masło i dobrze posiekać z mączną mieszanką, grudki ciasta rozetrzeć w palcach. Dodać jajo i mleko i zarobić ciasto (ja dodałam mleka troszkę więcej ponieważ składniki mimo moich starań nie chciały się połączyć). Wyrobione gładkie ciasto owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na około 1 godzinę.
W czasie schładzania ciasta utrzeć kremową jednolitą masę z orzechów (można je wcześniej uprażyć na patelni bez dodawania tłuszczu), 100 g cukru, olejku migdałowego, 1 całego jaja i 1 białka, 1 łyżki śmietany i rumu. 
Schłodzone ciasto rozwałkować między dwiema warstwami folii spożywczej na możliwie najcieńszy prostokąt. Ciasto posmarować masą orzechową, pozostawić po jednej dłuższej stronie pasek o szerokości 1 cm i posmarować go 1 łyżką śmietany rozmieszanej z pozostałym żółtkiem. Ciasto zwinąć od dłuższej strony w roladę (pomagałam sobie folią spożywczą od spodu ciasta). Łączenie ciasta ma być pod spodem rolady, wtedy ciasto posmarowane śmietaną z żółtkiem lepiej się zlepi. Roladę delikatnie ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (najlepiej zrobić to od razu przy rolowaniu rolady), łącząc przy tym oba końce ciasta posmarowane wcześniej śmietaną z żółtkiem (ja nie łączyłam tylko końce posmarowałam żółtkiem ze śmietaną, zlepiłam i uformowałam dużego rogala). Następnie całe ciasto posmarować pozostałą śmietaną z żółtkiem, a na górnej powierzchni naciąć płytki zygzak. Ciasto piec w nagrzanym do 180 st.C piekarniku około 45 minut.
Rozszerzone nacięcia za pomocą łyżeczki wypełnić jeszcze na ciepło lukrem, zrobionym z pozostałej śmietany, cukru pudru i cukru waniliowego.





Rada:
Jeśli ciasto, tak jak w tym wypadku, ma być zrolowane lub zagięte, to po gruntownym schłodzeniu mogą wystąpić pewne trudności. Można wtedy przed schłodzeniem, gdy ciasto jest jeszcze miękkie, rozwałkować je, nadziać, zwinąć i uformować bez obawy, że popęka. Następnie wstawić do lodówki i schłodzić przed pieczeniem.





6 komentarzy:

  1. orzechy! to MUSI być pyszne :))

    OdpowiedzUsuń
  2. z powodzeniem moze zastapic makowiec na swieta ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Och,jakże ona smacznie wygląda! Musi być przeeepyszna Alinko!:)

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo się cieszę, ze upiekłaś to ciasto:) Wiesz uwielbiam takie wypieki i piekłam coś podobnego - będzie w tym tygodniu u mnie:) Cieszę się, że przyłączyłaś się do Orzechowego Tygodnia:) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  5. pycha pycha pycha!
    kocham takie orzechowce:D

    OdpowiedzUsuń