Ciasto to jest znane wielu blogerkom, które piekły je jakieś pięć, sześć lat temu. Wówczas krajanka ta królowała na polskich blogach, dzisiaj zapomniana już niestety:( A szkoda, bo ciasto pyszne, choć słodkawe. Można, a nawet trzeba je upiec kilka dni przed planowanym serwowaniem na stół, bo lepsze jest po kilku dniach - nabiera smaków:)
Nie będę pisać, od kogo zgapiłam ten przepis, bo korzystało z niego wiele dziewczyn. Napiszę tylko, że polecam. A Koleżanki, które to ciasto już piekły, proszę niech się wypowiedzą na temat smaku tej krajanki piernikowej:)
Składniki na formę o wymiarach 33x22 cm
Ciasto piernikowe:
- 3 i 1/3 szklanki mąki pszennej;
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- szczypta soli;
- 0,5 szklanki miodu;
- 0,75 szklanki cukru kryształu;
- 125 g masła;
- 1 jajko;
- 0,5 szklanki drobno posiekanych orzechów;
- 5 łyżek pokrojonej kandyzowanej skórki pomarańczowej;
- 4 łyżki przyprawy do piernika;
Mąkę, sodę, proszek do pieczenia i sól przesiać przez sito, dodać posiekane orzechy i skórkę pomarańczową. Miód, cukier i masło przełożyć do garnka i podgrzać mocno (uwaga! nie gotować!), dodać przyprawę do piernika i wymieszać.Do rozpuszczonych składników dodawać stopniowe przygotowane wcześniej sypkie składniki i cały czas mieszać, aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów garnka. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić, dodać jajko i wymieszać. Przełożyć ciasto na stolnicę, lekko wyrobić (jeżeli jest koniecznym to można podsypać troszkę mąki). Jeszcze ciepłe ciasto podzielić na dwie części, każdą część rozwałkować na prostokąt wielkości blaszki.
Masa marcepanowa:
- 320 g pasty migdałowej (przepis poniżej);
- 2 żółtka;
- 1/3 szklanki mąki pszennej;
- 1 łyżka mleka;
- 1 łyżka soku pomarańczowego;
- 1 łyżka soku cytrynowego;
- 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego;
Wszystkie składniki razem utrzeć.
Dodatkowo:
- powidła śliwkowe;
Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód wyłożyć jedną część ciasta piernikowego, na nim rozprowadzić masę marcepanową (zostawiając po 1 cm czystego ciasta od brzegu). Na marcepanie rozsmarować powidła śliwkowe, na powidła położyć drugą część rozwałkowanego ciasta piernikowego, skleić brzegi z ciastem na dole. Jeżeli to nie będzie zrobione, to podczas pieczenia zarówno masa jak i powidła wypłyną na zewnątrz i bardzo się spieką.
Ciasto piec około 30 minut w temperaturze 180 st.C. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, lekko przestudzić. Jeszcze ciepłe polukrować.
Lukier dobrze jest przygotować z cukru pudru utartego z koniakiem lub z sokiem z cytryny.
Polukrowane ciasto zostawić odkryte na całą noc. Następnego dnia (rano) pokroić na kwadraciki, przechowywać w szczelnej puszce w warstwach przełożonych papierem do pieczenia. Ciasto to w takich warunkach długo się przechowuje.
Pasta migdałowa:
- 1,5 szklanki migdałów bez skórki;
- 1,5 szklanki cukru pudru;
- 1 białko;
- 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego;
- szczypta soli;
Migdały zmielić partiami w malakserze, wymieszać z cukrem pudrem i pozostałymi składnikami i wyrobić na gładką, twardawą masę. Pastę schłodzić w lodówce. Pasta musi być zimna przed kolejną obróbką. Niewykorzystane resztki pasty można przechować w zamrażalniku. Pasta ta to nic innego jak marcepan. Mimo tego nie próbowałam piec tej krajanki z gotowej masy marcepanowej kupionej w sklepie.
Jaka zapomniana ? Uwielbiam ją i znowu upiekłam na Święta :-))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam w nowym roku !
O tak, to jest pyszne ciasto ! Robiłam je na święta dwa razy, ale nie w tym roku.
OdpowiedzUsuńCudne, smaczne, słodkie, korzenne. Pycha!:)
podobną kostkę upiekłam u siebie w domu, polałam ją tylko czekoladą, obłędna w smaku!:D
OdpowiedzUsuńJa jeszcze nie robiłam... A kusi mnie od dawna, bo wygląda wyjątkowo apetycznie :)
OdpowiedzUsuńAlinko, nie piekłam tej krajanki, ale już na zdjęciu widzę, że warta jest zrobienia. A składniki są fantastyczne: marcepan i migdały... pyszne :)
OdpowiedzUsuń