Witam Cię serdecznie:) Bardzo się cieszę, że do mnie zaglądasz. Mam nadzieję, że któryś z moich przepisów przypadnie Ci do gustu i na długo zagości w Twoim menu:)
poniedziałek, 17 listopada 2014
czwartek, 13 listopada 2014
Pysznotka
U jednych "Pysznotka", u innych "Pani Walewska" - i tak liczne grono uwielbiających słodkie wypieki jest zorientowane, że to chodzi o to samo ciasto:) A chodzi tu o ciasto pyszne! Myślę, że rekomendacją dla tego ciacha będzie to, że na stołach polskich gospodyń króluje ono już około 20 lat. Dowód na to? Wpis w moim podręcznym starym, kucharskim zeszycie:)
Składniki na formę o wym. 33 x 23 cm:
Ciasto:
- 400 g mąki pszennej;
- 200 g margaryny lub masła;
- 100 g cukru pudru;
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia;
- 0,5 łyżki amoniaku spożywczego;
- 2-3 łyżki kwaśnej gęstej śmietany;
- 4 jaja;
Mąkę, proszek do pieczenia i cukier puder przesiać przez sito, dodać margarynę i posiekać dobrze nożem z sypkimi składnikami. Dodać żółtka, śmietanę wymieszaną z amoniakiem i zarobić ciasto. Ciasto podzielić na dwie równe części i każdą część rozwałkować i wyłożyć osobno do dwóch tej samej wielkości foremek wyłożonych papierem do pieczenia.
Piana:
- 8 białek;
- 200 g cukru kryształu;
- 200 g orzechów włoskich;
- 1 słoik powidła śliwkowego;
Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier kryształ i ubijać razem z białkami do momentu, aż piana będzie gładka i lśniąca.
Przygotowane wcześniej w dwóch formach ciasto posmarować powidłem, na powidło wyłożyć ubitą pianę z białek, wierzch posypać posiekanymi drobno orzechami.
Ciasto piec w temperaturze 180 st.C około 35 minut.
Krem:
- 4 żółtka;
- 120 g cukru kryształu;
- 1 cukier waniliowy;
- 4 łyżki mąki pszennej;
- 375 ml mleka;
- 200 g masła;
Żółtka, 125 ml mleka i mąkę wymieszać. Pozostałe mleko zagotować z cukrem kryształem i cukrem waniliowym. Do gotującego się mleka dodać masę żółtkową i mieszając doprowadzić budyń do zagotowania. Gotować około 2 minut. Budyń wystudzić.
Masło utrzeć na krem i cały czas ucierając dodawać stopniowo po łyżce budyniu. Na koniec można dodać odrobinę spirytusu i garść wiśni wydrylowanych lub w syropie.
Upieczone i wystudzone ciasto przełożyć przygotowanym kremem budyniowym: na jedno ciasto z pianą i orzechami wyłożyć krem, na krem wyłożyć drugie ciasto tak, by piana i orzechy były wierzchem ciasta.
.
wtorek, 11 listopada 2014
poniedziałek, 10 listopada 2014
sobota, 25 października 2014
Fantazyjna rolada owocowa
Taka inna, finezyjna...:) Zawsze to coś innego i ciekawego na stole podane do kawki. Polecam:)
Składniki na formę o wym: 42 x 37 cm:
Ciasto kakaowe:
- 4 jajka;
- 0,75 szklanki cukru kryształu;
- 1 czubata łyżka kakao;
- 0,75 szklanki mąki pszennej;
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia;
Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Do ubitych białek dodać cukier kryształ i ubijać, aż piana będzie gładka i lśniąca. Następnie dodać żółtka, lekko wymieszać, dodać przesiane przez sito: mąkę, proszek do pieczenia i kakao i ponownie delikatnie wszystkie składniki wymieszać. Ciasto wylać na wyłożoną papierem do pieczenia formę, równomiernie rozprowadzić na całej blaszce. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w 190 st.C około 12-15 minut.
Po upieczeniu gorące ciasto wyłożyć na lnianą ściereczkę posypaną delikatnie cukrem kryształem i razem ze ściereczką zwinąć ciasto w roladę. Odstawić do całkowitego wystudzenia.
Ciasto zielone:
- 4 jajka;
- 0,75 szklanki cukru kryształu;
- 0,75 szklanki mąki pszennej + 1 łyżka;
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia;
- kilka kropli barwnika spożywczego zielonego lub 1 łyżka herbaty matcha;
Przy wykonaniu ciasta zielonego postępujemy identycznie jak przy cieście kakaowym.
Masa śmietanowa:
- 300 ml śmietany 30%;
- 2 łyżki cukru kryształu;
- 1 cukier waniliowy;
- 500 g serka mascarpone;
- owoce (u mnie brzoskwinie z puszki);
Schłodzoną śmietanę ubić na sztywno razem z cukrem kryształem i cukrem waniliowym, następnie dodać serek mascarpone i wszystko razem wymieszać mikserem do momentu, aż masa zgęstnieje.
Owoce pokroić w kostkę (jeżeli tego potrzebują:))
Przełożenie ciasta:
Wystudzone biszkopty delikatnie rozwinąć i pokroić na paski o szerokości mniej więcej 4 cm. Następnie paski przepleść ze sobą na przemiennie kolorami (postępować jak przy plecieniu koszyka:)). Przygotowane w ten sposób ciasto można delikatnie nasączyć, np. sokiem z brzoskwiń, wyłożyć krem, delikatnie rozsmarować równą warstwą. Na krem wyłożyć owoce i zwinąć ciasto w roladę (można pomagać sobie ściereczką, na której leży ciasto). Ciasto można zawinąć szczelnie w folię spożywczą lub aluminiową i włożyć do lodówki by dobrze stężało.
Na zdjęciu poniżej ciasto przygotowane do przełożenia kremem:
W jaki sposób przygotować roladę możesz podpatrzeć na tym blogu. Koleżanka ciasto barwiła sokiem ze szpinaku.
niedziela, 19 października 2014
sobota, 18 października 2014
czwartek, 16 października 2014
Gulasz z fasolki szparagowej
Mega pyszne danie! Lekkie, smaczne i pożywne! Gotowałam je już kilka razy i ciągle mi smakuje:) Danie jest podobne do leczo, ale zupełnie inne. Najbardziej smakuje mi podane z makaronem. Przepis znalazłam na blogu "Uwaga Babcia Gotuje", tam też możecie zobaczyć filmik autorki przepisu, na którym podglądniecie jak taki gulasz przygotować. Polecam!
Składniki:
- 700 g fasolki szparagowej (żółtej lub zielonej);
- 500 g dobrej kiełbasy;
- około 700 g papryki (żółta, zielona, czerwona);
- 1 duża cebula;
- 300 g pomidorów;
- 6 łyżek oliwy z oliwek lub oleju;
- 5 łyżek śmietany kwaśnej;
- sól, pieprz, pieprz cayenne do smaku;
Fasolkę szparagową oczyścić, odciąć końcówki i jeżeli ma włókna wzdłuż zrośnięcia to należy je zdjąć. Tak oczyszczoną fasolkę pokroić na kawałki o długości około 3 cm i dokładnie wypłukać pod strumieniem bieżącej wody.Fasolkę wrzucić do lekko posolonej gotującej się wody i gotować około 3 minut. Następnie odcedzić i przelać zimną wodą.
Pomidory obrać ze skórki i pokroić w nie za dużą kostkę. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Umytą paprykę przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne i białe błonki i pokroić w paski o długości około 5 cm. Kiełbasę obrać ze skórki, przekroić wzdłuż na pół i pokroić w półplasterki.
W dużej patelni lub rondlu rozgrzać olej i poddusić na nim cebulę, dodać paprykę i fasolkę i dusić wszystko razem przez około 15 minut. Następnie dodać pomidory i kiełbasę, dokładnie wymieszać i dusić pod przykryciem przez kolejne 25 minut. Po tym czasie dodać śmietanę, doprawić solą, pieprzem i delikatnie pieprzem cayenne, wymieszać.Sprawdzić smak potrawy i ewentualnie jeszcze doprawić.
poniedziałek, 13 października 2014
piątek, 3 października 2014
niedziela, 28 września 2014
piątek, 12 września 2014
Szarlotka z delikatnym ciastem biszkoptowym
Smaki jesieni:) Pyszna, pachnąca jabłkami i cynamonem szarlotka to jest to! Myślę, że nikt się jej nie oprze:) Warto ją upiec tej jesieni:)
Składniki na formę o wym: 33x23 cm:
Ciasto kruche:
- 5 żółtek;
- 3 szklanki mąki pszennej;
- 250 g margaryny;
- 0,75 szklanki cukru pudru;
- 1 cukier waniliowy;
- 1 łyżka śmietany;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- szczypta soli;
Mąkę, proszek do pieczenia, cukier puder, cukier waniliowy i sól przesiać na stolnicę lub do miski, dodać margarynę i dobrze posiekać ze sypkimi składnikami, a następnie rozetrzeć w palcach. Dodać żółtka i śmietanę, zarobić ciasto. Ciasto podzielić na dwie części, owinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez co najmniej 1 godzinę.
Jabłka:
- 1,5 kg jabłek;
- cukier do smaku;
- 2-3 łyżki bułki tartej;
- 1 łyżka masła;
- cynamon do smaku;
Jabłka obrać, drobno pokroić. Do garnka dać masło, jabłka i wszystko dusić , aż owoce zmiękną. Dodać cukier i jeszcze trochę podsmażyć. Następnie dodać bułkę tartą, wymieszać i odstawić do ostudzenia.
Ciasto biszkoptowe:
- 5 białek;
- 150 g cukru kryształu;
- 60 g mąki ziemniaczanej;
- 50 g mąki pszennej;
- sok wyciśnięty z połowy cytryny;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- 1 łyżka kakao;
Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i ubijać, aż piana będzie lśniąca. Następnie dodać sok z cytryny i delikatnie wymieszać. Dodać mąki, proszek do pieczenia i ponownie delikatnie wymieszać.
Ciasto podzielić na dwie równe części, do jednej dodać kakao i wymieszać.
Formę do pieczenia wyłożyć papierem pergaminowym, na spód formy wyłożyć połowę ciasta kruchego. Na ciasto kruche rozsmarować warstwę wystudzonych jabłek, jabłka posypać cynamonem. Na jabłka wyłożyć białe ciasto biszkoptowe, delikatnie je rozsmarować. Na białe ciasto kupkami wyłożyć ciasto kakaowe. Na wierzch wyłożyć rozwałkowane ciasto kruche.
Ciasto piec w piekarniku nagrzanym na 180 st.C przez około 40-50 minut. Po upieczeniu wystudzić i posypać cukrem pudrem.
Subskrybuj:
Posty (Atom)